Hakkımızda

ÖZGEÇMİŞ
1969 yılında Kütahya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kütahya’da tamamladı.
İlk çini eğitimini 1982 yılında Kütahya Fatih Lisesi’nde hocası Mehmet KOÇER’den aldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yurtiçi ve yurtdışı fuarlarında ülkemizi temsil etti. 40’dan fazla ülkede eserleri sergilendi. Piri Reis haritalarından oluşturduğu çini koleksiyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmıştır ve Devlet Müzelerinde sergilenmektedir. Halen atölyesinde eşsiz çalışmalarına devam etmektedir.
2013 Unesco Piri Reis Yılı çerçevesinde 15 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire salonunda eserleri sergilendi.
Mayıs 2013 tarihinde Etiyopya’daki Afrika Birleşmiş Milletler’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin armağan olarak sunduğu 1.60 x 2.40 metre ebadındaki Çini Pano AFRİKA Haritasını tamamlayıp Birlik binasına teslim etti.
2014 yılı için 19 parçalık Kanuni Sultan Süleyman döneminin önemli matematik ve bilim adamı, aynı zamanda Matrak silahının mucidi Matrakçı Nasuh Çini Koleksiyonu’nu yaptı.
Aynı zamanda Orhun Yazıtları’ndan yola çıkarak Göktürk Alfabeleri’nde Bilge Kağan ve Bilge Tonyukuk’un yazıtlarını büyük ebatta çini eserlere aktardı.
“Osmanlı’nın 40 Çılgın Projesi” adı altında, padişah II. Abdülhamid Han’ın zamanında yapılamayan projeleri çini eserlere aktardı.
2015 yılı Mayıs ayı itibariyle Palmarina Bodrum-Yalıkavak’ta Deniz Müzesinde eserleri sergilenmektedir.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

KATILDIĞI SERGİLER’DEN BAZILARI
(2006) PEKİN/ÇİN, CENEVRE/İSVİÇRE, HOLLANDA, İSVEÇ
(2007-2014) CHİCAGO/USA
(2007) JAPONYA, İNGİLTERE, FRANSA, AVUSTURYA
(2008) İSVİÇRE, İTALYA, DUBAİ, AVUSTRALYA, İSVEÇ
(2009) İSVİCRE, DALLAS/USA
(2010) DANİMARKA, LAS VEGAS/USA, İSPANYA, YUNANİSTAN
(2011) LUZERN/İSVİÇRE, HOLLANDA, BELÇİKA, FRANSA
(2012) İSVİÇRE, AVUSTURYA, MACARİSTAN
(2013) FOUR SEASONS HOTEL/İSTANBUL, CHICAGO TÜRK FESTİVALİ/USA, İTALYA, KANADA, JAPONYA, İSVİÇRE, İNGİLTERE, ALMANYA
(2013) TOPHANE-İ AMİRE SALONU/MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ/İSTANBUL
(2014-2015) CHICAGO/USA
(2016-2017) CHICAGO/USA
(2018) KANADA/USA

Benim Adım “TOPRAK”
Burada bulunan Çini Eserler özel bir koleksiyonun parçalarıdır.
Bu koleksiyonun bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmış olup, devlet müzelerinde sergilenmektedir.
Eserlerin her biri tek olup, parmak izi hükmündedir.
Çini sanatında “aykırı ebat” diye tabir edilen 40cm ve yukarısındaki ölçülerdeki eserler uzun ve zahmetli bir süreçten geçmektedir. Form ve ebatlarına göre en küçük 40 cm ölçüsündeki eserin icrası dahi en az 2-3 ay sürmektedir. Bu süre ebatın büyüklüğüne göre 6-9 aya kadar çıkabilmektedir.
El emeği ve göz nuru Çinilerimize nakşettiğimiz el sanatımız, bugün Kültürel Mirasımızın güzelliklerini hayatımıza yeniden egemen kılma gayretiyle, Fahri Çetinkaya tarafından taze bir nefes olarak sunulmaktadır.
Kültürel Mirasımıza Armağan Olsun.